Regulamin pracy szkoły w czasie pandemii COVID-19 w Szkole Podstawowej nr 4 im. Marii Konopnickiej w Łowiczu w roku szkolnym 2021/2022

Na podstawie przepisów:

  • Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe
    (Dz.U. z 11.01.2017 r. poz. 59),
  • Ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2019 r. poz. 1481, 1818 i 2197),
  • Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
  • Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.
  • Wytycznych MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2021 r.
  • Statutu Szkoły.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczniów, rodziców, nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły, w roku szkolnym 2021/2022 wprowadza się szczegółowe rozwiązania organizacyjne, które pozwolą natychmiast zareagować na pojawienie się niebezpieczeństwa zachorowań na COVID-19 oraz na sprawne dostosowanie sposobu nauki do aktualnej sytuacji epidemicznej z jednoczesnym zachowaniem ciągłości funkcjonowania szkoły.

 

 

Organizacja pracy w szkole

 

 Uczniowie

1     Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.

2     Mierzenie temperatury uczniom odbywa się wyłącznie w przypadku zauważenia przez nauczyciela objawów infekcji lub choroby zakaźnej. Mierzenie należy wykonać bezdotykowo (stacja mierzenia temperatury).

3     Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez rodziców/opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję lub choroby zakaźne. Rodzic/opiekun nie przebywa w budynku szkoły, odprowadza dziecko jedynie pod właściwe drzwi zewnętrzne i stąd je odbiera.

4     Uczniowie przychodzą na lekcje nie wcześniej niż 15 minut przed ich rozpoczęciem i zobowiązani są do zachowania dystansu społecznego (1,5 m.) oraz do dezynfekcji dłoni przy wejściu.

5     Uczniowie klas I-III korzystają z odrębnych  wejść głównego lub od strony „kafelków” i „zielonego boiska”, zmieniają obuwie i odzież w sektorze  i udają się do sali lekcyjnej.

6     Uczniowie korzystający z opieki świetlicowej przychodzą najwcześniej o godz. 7.30, zostawiają obuwie i odzież  i udają się do świetlicy.

7     Uczniowie klas IV-VIII korzystają z głównego wejścia . Pod opieką dyżurującego nauczyciela zostawiają obuwie i odzież w przydzielonych im szafkach.

8     Wyznacza się, w miarę możliwości, stałe sale lekcyjne, do których przyporządkowany jest dany oddział.

9     Przerwy lekcyjne wszyscy uczniowie spędzają, w miarę możliwości, na świeżym powietrzu,          w klasachlub w wyznaczonych strefach na korytarzu. Dziecko powinno być przygotowane przez rodzica na wyjście na świeże powietrze każdego dnia (ubiór adekwatny do warunków pogodowych).

10    Uczniowie zobowiązani są do posiadania własnych przyborów i podręczników, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.

11    Uczniowie korzystają w szkole tylko z własnych posiłków i napojów ( poza obiadami w stołówce szkolnej).

12    Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów zabawek. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnym, w szczególności z niepełnosprawnością.

13      Na terenie szkoły obowiązuje zachowanie co najmniej 1,5 metra dystansu społecznego.

14    Na terenie szkoły w czasie lekcji i zajęć nie obowiązuje noszenie maseczek i rękawiczek ochronnych.

15      Noszenie maseczek obowiązuje w czasie przerw w miejscach wspólnie użytkowanych (korytarze, toalety) a także do momentu wejścia do sali lekcyjnej.

16    Przy sprzyjających warunkach pogodowych dzieci realizują zajęcia sportowe na świeżym powietrzu. Na lekcjach wychowania – fizycznego należy ograniczać gry kontaktowe.

17    Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu od osób trzecich oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego

18    W sytuacji pojawienia się u któregoś z uczniów objawów infekcji (w szczególności temperatura powyżej 38 stopni C, kaszel i nudności) należy:

- zmierzyć uczniowi temperaturę;

- poinformować o zaistniałym fakcie dyrektora szkoły oraz opiekunów prawnych ucznia;

- zobowiązać opiekunów prawnych do jak najszybszego odebrania go ze szkoły; (rekomendowany własny środek transportu).

19   Uczniowie korzystają z biblioteki zgodnie z obowiązującym regulaminem biblioteki szkolnej

 

 Rodzice

20   Rodzic proszony jest do udostępnienia szkole dodatkowych numerów telefonów do szybkiego kontaktu z osobami np. dziadkowie lub inne, które bezzwłocznie mogłyby przejąć opiekę nad dzieckiem z objawami infekcji.

21   Rodzic ma obowiązek poinformować szkołę o potwierdzonym zachorowaniu dziecka lub członka rodziny na COVID-19, o wyzdrowieniu, o przebywaniu na kwarantannie, objęciu izolacją lub dozorem epidemiologicznym – szczegółowe wytyczne zawiera załącznik nr 2.

22   Rodzic zobowiązany jest do zapewnienia dziecku osłony ust i nosa (maseczka).

 

Nauczyciele

23   Wychowawcy/nauczyciele informują uczniów i rodziców o obowiązujących w szkole zasadach bezpieczeństwa i higieny, w tym procedurze szybkiego powiadamiania szkoły o chorym uczniu przez rodzica.

24   Nauczyciele przekazują uczniom informacje na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny, w tym np. częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania.

25   Noszenie maseczek obowiązuje w czasie przerw w miejscach wspólnie użytkowanych (pokój nauczycielski, korytarze, toalety).

 

 Nauczyciele i pracownicy szkoły

27   Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji
w warunkach domowych lub w izolacji.

28   Pracownicy szkoły, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.

29   Wszyscy nauczyciele i pracownicy wchodzą do szkoły głównym lub bocznym wejściem.

 

Dodatkowe zalecenia higieniczne

1      Wszyscy wchodzący do szkoły mają obowiązek dezynfekowania dłoni lub zakładania rękawiczek ochronnych, zakrywania ust i nosa.

2      Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.

3    Wszystkie pomieszczenia, zwłaszcza sale lekcyjne i części wspólne, powinny być wietrzone co najmniej raz na godzinę w czasie zajęć, podczas przerw. Powierzchnie dezynfekowane zaraz po zakończeniu zajęć przez odział w danym pomieszczeniu.

4    Przy wejściu głównym znajdują się numery telefonów do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.

5    W holu głównym znajduje się bezdotykowa stacja pomiaru temperatury, z której można korzystać w przypadku podejrzewania infekcji.

 

ZAŁĄCZNIK NR 1

 

Procedura szybkiego powiadamiania szkoły o chorym uczniu przez rodzica

1    Rodzic/opiekun prawny natychmiast informuje dyrektora szkoły drogą telefoniczną o potwierdzonym zachorowaniu na COVID-19 dziecka lub jakiegokolwiek innego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym.

2    Rodzic/opiekun prawny natychmiast informuje dyrektora szkoły o objęciu kwarantanną z powodu COVID-19 dziecka lub jakiegokolwiek członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym.

3    Dyrektor szkoły powierza nadzorowanie sytuacji zarażonego COVID-19 lub przebywającego na kwarantannie ucznia lub członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym szkolnemu koordynatorowi bezpieczeństwa aż do zakończenia sprawy.

4    Rodzic/opiekun prawny informuje dyrektora szkoły o wyzdrowieniu lub o zakończeniu kwarantanny z powodu COVID-19 ucznia lub członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie.

5    Rodzic/opiekun prawny ucznia, który zauważy u dziecka objawy infekcji, nie będące potwierdzonym przypadkiem zachorowania na COVID-19, powinien o tym fakcie niezwłocznie telefonicznie lub przez dziennik elektroniczny poinformować wychowawcę klasy.

6    Wychowawca klasy przekazuje informację o uczniu z objawami infekcji szkolnemu koordynatorowi bezpieczeństwa i nadzoruje sytuację aż do momentu jego powrotu  do całkowitego zdrowia.

7    Rodzic/opiekun prawny informuje telefonicznie lub przez dziennik elektroniczny o wyzdrowieniu dziecka wychowawcę klasy.

8    O fakcie wyzdrowienia wychowawca klasy informuje szkolnego koordynatora bezpieczeństwa.