Konkurs "Wielka Liga Czytelników"

Zofia Fabijańska i Weronika Jędrzejczyk, uczennice Szkoły Podstawowej nr 4 im. Marii Konopnickiej w Łowiczu, zostały mistrzyniami powiatu w konkursie „Wielka Liga Czytelników”.

Konkurs „Wielka Liga Czytelników” to projekt czytelniczy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych. W Łowiczu koordynatorem czytelniczego konkursu była łowicka filia Biblioteki Pedagogicznej w Skierniewicach.

- Najważniejszym celem konkursu jest kształtowanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży, promocja czytelnictwa i tworzenie społeczności aktywnych czytelników w kraju - informuje Jolanta Pokorska, dyrektor biblioteki.

W powiecie łowickim chęć udziału w konkursie zadeklarowały cztery placówki oświatowe. Trzy etapy czytelniczych zmagań zrealizowano w Szkole Podstawowej nr 4. Szkolnym koordynatorem konkursu była Edyta Kondrat, nauczyciel bibliotekarz w łowickiej „Czwórce”. Etap pierwszy polegał na indywidualnym zdobywaniu sprawności czytelniczych. Uczniowie mieli za zadanie przeczytać 10 książek wybranych przez koordynatora placówki i nauczycieli polonistów i rozwiązać do nich testy. Tylko te osoby, które zdobyły komplet 10 sprawności mogły przystąpić do etapu szkolnego. Etap drugi składał się z testu kwalifikacyjnego, który dotyczył jednej książki wybranej przez koordynatora placówki. Tym razem była to książka „Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek” Hanny Ożogowskiej. Uczniowie rozwiązywali test 11 maja.

Z powodu pandemii etap trzeci, czyli test finałowy, odbył się 28 maja. Uczniowie rozwiązywali test, który miał formę internetowego formularza. Do mistrzostw powiatu zakwalifikowały się trzy uczennice.

Tytuł mistrzyń powiatu wywalczyły Zofia Fabijańska, która zdobyła 156 na 170 możliwych punktów oraz Weronika Jędrzejczyk, która zdobyła 152 punkty. Wicemistrzynią powiatu została Oliwa Sterpińska (106 punktów).

Na zdjęciach Zofia Fabijańska i Oliwia Sterpińska.

Autor artykułu: Martyna Czekalska