Konkurs Łowicka Szopka Bożonarodzeniowa

Zapraszamy wszystkich uczniów klas I-VIII do wzięcia udziału w XV edycji konkursu na Łowicką Szopkę Bożonarodzeniową pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Łowicza. Organizatorem konkursu jest Urząd Miejski w Łowiczu we współpracy z Pijarskimi Szkołami Królowej Pokoju oraz Kościołem Rektoralnym pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha w Łowiczu.

Zadaniem uczestników jest wykonanie własnoręcznie przestrzennej pracy plastycznej przedstawiającej Szopkę Bożonarodzeniową (technika dowolna). W pracy należy uwzględnić elementy związane z historią Miasta Łowicza i folklorem łowickim. Oceniane będą: nawiązanie do tradycji, kolorystyka, nowatorstwo, pomysłowość, dekoracyjność, samodzielność, ogólne wrażenie estetyczne.

Prace oceniane będą w trzech kategoriach wiekowych:
a. przedszkola;
b. klasy I – III szkoły podstawowe;
c. klasy IV – VIII szkoły podstawowe.

Organizator nie przyjmuje prac wykonanych przez grupy oraz wymagających podłączenia do prądu. Każdy uczestnik powinien dostarczyć jedną pracę przestrzenną wykonaną z dowolnego tworzywa. Ze względu na specyfikę pracy przy powstawaniu szopek mogą pomagać także inne osoby (rodzice, rodzeństwo, nauczyciele, znajomi itp.). Konstrukcja szopki powinna być stabilna, a wszystkie jej elementy przymocowane w taki sposób, aby nie przesuwały się. Pracę należy opatrzyć metryczką zawierającą dane autora pracy: imię i nazwisko, kategorię wiekową, miejscowość, tel. kontaktowy i adres email.
Do pracy powinno być dołączone Zgłoszenie, zawierające następujące dane: imię i nazwisko, adres zamieszkania, adres do korespondencji, numer telefonu, miejsce nauki (szkoła), opiekun szkolny, (jeśli taki jest), podstawowe informacje na temat szopki: wymiary (podstawa, wysokość), materiały użyte do budowy szopki.
Szopkę należy dostarczyć w opakowaniu (np. pudełko kartonowe), które zapobiegnie zniszczeniu pracy podczas przenoszenia, najpóźniej do 11 grudnia 2023 r. do Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu, ul. Pijarska 2.
Szopki będą zaprezentowane na pokonkursowej wystawie w kościele oo. Pijarów w Łowiczu do 29 stycznia 2024 r. Prace należy odebrać po terminie prezentacji najpóźniej do 1 lutego 2024 r. Po tym czasie szopki zostaną komisyjnie zniszczone.
Do konkursu nie można zgłaszać prac wykonanych w poprzednich edycjach konkursu. Przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego jest równoznaczne z wyrażaniem zgody przez uczestników na przetwarzanie danych osobowych wyłącznie do celów konkursu. Zgłoszenie musi być podpisane przez rodzica/ opiekuna prawnego uczestnika konkursu.
Ocena i nagrody
1. Prace oceniać będzie Komisja Konkursowa.
2. Prace oceniane będą według następujących kryteriów:
• motywy regionalne i historyczne
• ogólne wrażenie estetyczne, oryginalność
• opracowanie i dobór materiałów
• wkład pracy
• walory plastyczne (kompozycja, kolorystyka, dodatki)
3. Komisja konkursowa oceni prace zgodnie z kategoriami tematycznymi i wiekowymi i wyłoni laureatów konkursu. Organizator przewiduje nagrody rzeczowe dla uczestników konkursu o łącznej wartości do 5.000 zł brutto.
4. Laureaci otrzymujący nagrodę rzeczową, bądź pieniężną przekraczającą kwotę 2.000,00 zł brutto, uiszczą przed jej odebraniem do kasy Urzędu Miejskiego w Łowiczu podatek dochodowy w wysokości 10 procent wartości tej nagrody na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 68 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Więcej informacji znajduje się na stronie Urzędu Miejskiego w Łowiczu: www.lowiczturystyczny.eu
Kartę zgłoszeniową można pobrać w sekretariacie szkoły.