Wielka Liga Czytelników

Zapraszamy uczniów klas 1-8 do udziału VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników.

Konkurs organizowany jest w trzech kategoriach :

- klasy 1-3 szkół podstawowych,

- klasy 4-6 szkół podstawowych,

- klasy 7-8 szkół podstawowych.

Uczniowie, którzy chcą wziąć udział w konkursie zgłaszają się do Koordynatora szkolnego czyli pani Edyty Kondrat po kartę "ZGŁOSZENIE UCZESTNICTWA".  Uczestnicy rejestrowani są na platformie Wielkiej Ligi Czytelników przez Koordynatorów Placówek. Warunkiem udziału ucznia w konkursie jest podanie indywidualnego adresu e-mail (np. rodzica), koniecznego do aktywacji konta uczestnika na platformie WLC. Każdy Uczestnik zarejestrowany przez Koordynatora Placówki otrzymuje wiadomość e-mail z dostępem do konta internetowego znajdującego się na platformie WLC. Na koncie tym będą umieszczone wyniki uczestnika wprowadzane przez Koordynatora.

Konkurs przebiega w trzech etapach:

1) Etap pierwszy (szkolny/biblioteczny) – indywidualne zdobywanie sprawności czytelniczych rozpoczyna się 23 października 2023 r. i trwa do 1 marca 2024 r. Uczestnicy tego etapu zdobywają sprawności poprzez czytanie książek konkursowych z listy tytułów wybranych przez Koordynatora Placówki oraz rozwiązywanie przygotowanych do nich testów. Warunkiem koniecznym
zaliczenia pierwszego etapu konkursu jest zdobycie minimum pięciu sprawności. Każdy formularz testu WLC dotyczy jednej książki. Za wypełnienie każdego
formularza można uzyskać maksymalnie 100 punktów. Do zaliczenia każdego testu konieczne jest zdobycie minimum 80 punktów. Za zaliczenie testu
uczniowie otrzymują jedną sprawność. Koordynator Placówki wprowadza informacje o uzyskanych przez uczniów sprawnościach na platformę WLC. Koordynator Placówki przyjmuje od uczniów rozwiązane testy pierwszego etapu do 1 marca 2024 r.
2) Etap drugi (test półfinałowy) – test indywidualny odbędzie się - 14 marca 2024 r. Etap drugi odbywa się w szkole bez udziału rodziców i bez dostępu do konkursowej lektury. Po przeprowadzeniu testu półfinałowego placówki uczestniczące w konkursie wyłaniają do etapu ogólnopolskiego maksymalnie po trzech zawodników z każdej kategorii (kl. 1–3, kl. 4–6 i kl. 7–8), którzy uzyskali najlepsze wyniki w teście półfinałowym, ale nie mniej niż 80% punktów. Test półfinałowy będzie dotyczył znajomości treści książki, wskazanej przez Komitet Organizacyjny, innej dla każdej kategorii.
3) Etap trzeci (ogólnopolski) – test drużynowy online (finał). Termin etapu ogólnopolskiego: 9 maja 2024 . Etap odbywa się w szkole lub bibliotece bez udziału rodziców i bez dostępu do konkursowej lektury. W przypadku rezygnacji z udziału w etapie ogólnopolskim któregoś ze zwycięzców, może go zastąpić kolejny uczestnik z najwyższą liczbą punktów, minimum 80%. Organizatorzy konkursu przygotują testy finałowe dla każdej kategorii. Test finałowy odbędzie się online i będzie dotyczył znajomości treści książki, wskazanej przez Komitet Organizacyjny, innej dla każdej kategorii.

Dozwolona, a nawet wskazana jest wspólna praca dzieci z rodzicami/opiekunami. Rodzice/opiekunowie powinni wspierać dzieci podczas udziału w konkursie np. poprzez wspólne czytanie książek konkursowych, czy też zachęcanie do ich czytania, pomoc przy rozwiązywaniu testów polegającą na nakierowaniu młodych czytelników na właściwy tok myślenia czy odpowiednie źródło informacji. Rodzice/opiekunowie pomagają w rozwiązywaniu zadań, ale nie mogą wypełniać testu za dziecko. Wyjątkiem jest pomoc przy wypełnianiu testu przez uczniów klas pierwszych, którzy nie opanowali jeszcze umiejętności pisania.

Szczegółowy regulamin dostępny jest w PLIKI DO POBRANIA

Zgłoszenie uczestnika WLC znajdziesz w  PLIKI DO POBRANIA

Lista książek Wielkiej Ligi Czytelników klasy 1-3, klasy 4-6, klasy 7-8 w PLIKI DO POBRANIA