Procedury bezpieczeństwa w okresie pandemii covid-19

PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W OKRESIE PANDEMII COVID-19 NA TERENIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 IM. MARII KONOPNICKIEJ W ŁOWICZU.

CEL PROCEDURY:

Procedura ma na celu ochronę zdrowia i życia wszystkich pracowników oraz uczniów, ich rodziców/prawnych opiekunów. Zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronowirusa (COVID-19) w szkole oraz określenie obowiązków i zadań nauczycieli, rodziców i uczniów w sytuacji wystąpienia zachorowania lub jego podejrzenia.

ZAKRES PROCEDURY:

Procedura dotyczy sprawowania nadzoru nad dziećmi oraz zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronowirusa COVID-19 na terenie szkoły.

1. 1.      PRACOWNICY SZKOŁY

Wszyscy pracownicy zgłaszają się do pracy i dezynfekują ręce, dokonują pomiaru temperatury.

1. 2.      OBOWIĄZKI NAUCZYCIELI:
  2. Nauczyciel przychodzi do Szkoły w maseczce lub przyłbicy i dezynfekuje ręce, po wejściu do sali może zdjąć maseczkę lub przyłbicę, ale zakłada ją każdorazowo, kiedy do pomieszczenia wchodzi osoba z zewnątrz lub kiedy podchodzi do ucznia.
  3. Pracuje wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu realizując zajęcia dydaktyczne oraz opiekuńczo – wychowawcze, konsultacje z uczniami.
  4. Wyjaśnia uczniom zasady obowiązujące w Szkole ze zwróceniem szczególnej uwagi na przestrzeganie zasad higieny w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem.
  5. Dba, aby uczniowie zachowywali dystans społeczny – przynajmniej 1,5 m odległości między sobą oraz nauczycielem.
  6. Co najmniej raz na godzinę wietrzy pomieszczenie, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
  7. Może wychodzić z uczniami na zewnątrz Szkoły w czasie zajęć, postępując zgodnie z przyjętymi zasadami i zachowując bezpieczną odległość między uczniami, proponując zajęcia z zachowaniem dystansu społecznego co najmniej 1,5m.
  8. Przestrzega zasad korzystania z placu zabaw/boiska szkolnego, innych pomieszczeń szkolnych, stosując się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczących ilości osób przebywających jednocześnie w w/w miejscu.
  9. Po powrocie do Szkoły pilnuje, aby uczniowie umyli i zdezynfekowali dokładnie ręce, zachowując bezpieczny dystans – 1,5 m i wrócili do sali pojedynczo z zachowaniem bezpiecznego dystansu.
  10. Przed każdym wejściem do klasy dba o higienę rąk,  myje ręce środkiem dezynfekującym, nie dotyka okolicy twarzy, ust, nosa i oczu.
  11. Jeśli przebywa na kwarantannie lub członek rodziny jest objęty kwarantanną, powiadamia Dyrektora Szkoły i pozostaje w domu.
  12. W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka) pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie Dyrektora Szkoły.

3. OBOWIĄZKI RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH:

1. Rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do zapoznania się z Procedurami bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID -19 na terenie Szkoły Podstawowej nr 4 w Łowiczu zamieszczonymi na stronie Szkoły oraz obowiązującymi regulaminami.
  2. Stosują się do zaleceń lekarskich, które mogą określić czas nieposyłania dziecka do szkoły, jeśli wcześniej dziecko chorowało, nie przysyłają dziecka chorego lub z podejrzeniem choroby, np. podwyższona temperatura, kaszel, katar, itp.
  3. W czasie pobytu w Szkole jest obowiązek noszenia przez uczniów maseczki lub przyłbicy w przestrzeni publicznej (korytarz, toaleta, szatnia, autobus przewożący dzieci na basen).
  4. Przestrzegają wytycznych dotyczących nie przynoszenia zabawek i innych niepotrzebnych przedmiotów przez dziecko do Szkoły.
  5. Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust i pożyczaniu przyborów szkolnych.
  6. Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
  7. Zapewniają dziecku wodę do picia i drugie śniadanie zapakowane w pojemnik lub torbę foliową.
  8. Rodzice i opiekunowie prawni przyprowadzający i odbierający dzieci do/ze Szkoły są zobowiązani do zachowania dystansu społecznego w odniesieniu do pracowników Szkoły oraz innych dzieci i ich rodziców wynoszący co najmniej 1.5 metra – doprowadzają dzieci pod szkołę.
  9. Rodzice i opiekunowie prawni są obowiązani do noszenia maseczki na terenie Szkoły.
  10. Rodzice są zobowiązani do podania aktualnego numeru telefonu i odbierania telefonów od Dyrektora lub pracownika Szkoły.
  11. Wejście rodziców do szkoły możliwe jest tylko w pilnych przypadkach.
  12. 4.      OBOWIĄZKI UCZNIÓW:
  13. Uczeń przychodzi do szkoły z własnymi przyborami i podręcznikami, wodą oraz drugim śniadaniem.
  14. Uczeń, przychodzi do szkoły w maseczce lub przyłbicy i nosi ją podczas przebywania w przestrzeni publicznej (korytarz, szatnia, toaleta) Obowiązek ten nie dotyczy przebywania w salach lekcyjnych podczas zajęć.
  15. Uczeń zachowuje bezpieczny dystans – 1,5 m od innych osób, przed wejściem do budynku szkolnego dezynfekuje ręce.
  16. Po wejściu do szkoły uczeń udaje się do szatni lub części wyznaczonej do przebierania się uczniów, zgodnie z ustalonym regulaminem korzystania z szatni, a następnie do wyznaczonej sali lekcyjnej.
  17.  Uczeń przed każdą lekcją dezynfekuje ręce.
  18. Uczeń do sali lekcyjnej wchodzi pojedynczo, zajmuje wyznaczone miejsce, bezwzględnie stosuje się do wytycznych nauczyciela.
  19. Uczeń zasłania usta i nos przy kichaniu lub kasłaniu.
  20. Uczeń, który źle się czuje, jest przeziębiony, ma podwyższoną temperaturę, nie przychodzi do szkoły na zajęcia.
  21. Uczeń, u którego stwierdzono oznaki infekcji, o czasu pojawienia się rodziców zostanie pod opieką wyznaczonego przez Dyrektora lub wicedyrektora pracownika Szkoły w izolatce lub na zewnątrz Szkoły w bezpiecznej odległości 2 m od pozostałych osób.
  22. Jeśli członek rodziny jest objęty kwarantanną uczeń nie może korzystać z zajęć w Szkole.
  23. W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka) nauczyciel postępuje według Procedury.